Witaj odkrywco!
Góry Świętokrzyskie to prawdziwa skarbnica wiedzy i tajemnic dla miłośników geologii paleontologii czy archeologii. Odkrywane od kilkudziesięciu lat tropy dinozaurów i kopalnych gadów, a zwłaszcza ostatnie sensacyjne odkrycie śladów tetrapoda, stanowią dodatkowe świadectwo wyjątkowego charakteru tego regionu. W jaki sposób można najlepiej poznać tajemnice Gór Świętokrzyskich? My znamy odpowiedź. Wystarczy wybrać się na Świętokrzyski Szlak Archeo – Geologiczny. Podróż nim to gwarancja przeżycia interesującej przygody, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Najmłodszych zapewne ucieszy wizyta w JuraParku w Bałtowie lub wycieczka niezwykłymi korytarzami kopalni w Krzemionkach. Dorośli chętnie zobaczą słynne już na cały świat ślady tetrapoda w rezerwacie Zachełmie lub najpiękniejszy w Polsce, malowniczy amfiteatr w rezerwacie Kadzielnia. Jedni i drudzy chętnie odwiedzą zapewne, nowoczesne Centrum Geoedukacji w rezerwacie Wietrznia w Kielcach oraz urokliwe skałki i jaskinie w okolicach Chęcin.
Poszukiwacze skarbów w postaci skamieniałości i minerałów znajdą na naszej stronie praktyczne wskazówki, dotyczące skutecznego poszukiwania najładniejszych okazów. Dla wszystkich obowiązkową atrakcją jest wizyta w sanktuarium Świętego Krzyża i wejście na gołoborze opisywane we wszystkich podręcznikach do geografii. Niedowiarkom, którzy wątpią w istnienie Piekła i Raju pokażemy, że takie miejsca istnieją i to zaledwie w odległości 7 km od siebie. I naprawdę są niezwykłe!
Portal internetowy zawiera gotowe propozycje wycieczek po Świętokrzyskim Szlaku Archeo - Geologicznym. Serwis ten pomoże także wielu nauczycielom, w podjęciu decyzji, jaki cel wycieczki szkolnej obrać. Oczywiście Góry Świętokrzyskie!
Ciekawostki
Nowa Słupia to miejsce gdzie nad dawnym piecowiskiem utworzone zostało Muzeum Starożytnego Hutnictwa przedstawiające sposób wytapiania żelaza w piecach zwanych dymarkami. Gdy będziemy w Nowej Słupi koniecznie trzeba zobaczyć znajdującą się nieopodal muzeum kamienną postać Pielgrzyma zwanego Emerykiem. Wykuta w kamieniu figura przesuwa się w kierunku świętokrzyskiego klasztoru co rok o ziarnko maku. Gdy dotrze na miejsce, nastąpi koniec świata. Warto się nad tym przez chwilę zadumać.
Edukacja i zabawa
Aktualności
-
Mikołajki z GEONATURĄ KIELCE 21-11-2022
Już 6 grudnia w Centrum Geoedukacji będzie można poczuć świąteczną atmosferę. Wszystko za sprawą edukacyjnej imprezy mikołajkowej. „Mikołajki z GEONATURĄ KIELCE” obfitować będą w warsztaty, których motywem głównym będzie szeroko pojęta przyroda ale w świątecznej oprawie.
-
Międzynarodowy Dzień Muzeów 18-05-2021
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Muzeów, w bieżącym tygodniu postanowiliśmy odwiedzić jak najwięcej obiektów muzealnych i wystawowych z obszaru Geoparku Świętokrzyskeigo, w którym znajdziemy elementy związane z tematem GEO
-
MAJÓWKA z GEOPARKIEM ŚWIĘTOKRZYSKIM UNESCO 28-04-2021
Weekend majowy przed nami. Sprawdź, które atrakcje turystyczne znajdujące się na terenie Świętokrzyskiego Światowego Geoparku UNESCO zapraszają do odwiedzin: