Witaj odkrywco!

Góry Świętokrzyskie to prawdziwa skarbnica wiedzy i tajemnic dla miłośników geologii paleontologii czy archeologii. Odkrywane od kilkudziesięciu lat tropy dinozaurów i kopalnych gadów, a zwłaszcza ostatnie sensacyjne odkrycie śladów tetrapoda, stanowią dodatkowe świadectwo wyjątkowego charakteru tego regionu. W jaki sposób można najlepiej poznać tajemnice Gór Świętokrzyskich? My znamy odpowiedź. Wystarczy wybrać się na Świętokrzyski Szlak Archeo – Geologiczny. Podróż nim to gwarancja przeżycia interesującej przygody, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Najmłodszych zapewne ucieszy wizyta w JuraParku w Bałtowie lub wycieczka niezwykłymi korytarzami kopalni w Krzemionkach. Dorośli chętnie zobaczą słynne już na cały świat ślady tetrapoda w rezerwacie Zachełmie lub najpiękniejszy w Polsce, malowniczy amfiteatr w rezerwacie Kadzielnia. Jedni i drudzy chętnie odwiedzą zapewne, nowoczesne Centrum Geoedukacji w rezerwacie Wietrznia w Kielcach oraz urokliwe skałki i jaskinie w okolicach Chęcin.
Poszukiwacze skarbów w postaci skamieniałości i minerałów znajdą na naszej stronie praktyczne wskazówki, dotyczące skutecznego poszukiwania najładniejszych okazów. Dla wszystkich obowiązkową atrakcją jest wizyta w sanktuarium Świętego Krzyża i wejście na gołoborze opisywane we wszystkich podręcznikach do geografii. Niedowiarkom, którzy wątpią w istnienie Piekła i Raju pokażemy, że takie miejsca istnieją i to zaledwie w odległości 7 km od siebie. I naprawdę są niezwykłe!
Portal internetowy zawiera gotowe propozycje wycieczek po Świętokrzyskim Szlaku Archeo - Geologicznym. Serwis ten pomoże także wielu nauczycielom, w podjęciu decyzji, jaki cel wycieczki szkolnej obrać. Oczywiście Góry Świętokrzyskie!  
 

Ciekawostki

Na północnym zboczu wyjątkowo urokliwej Bukowej Góry znajduje się czynny kamieniołom, gdzie podczas eksploatacji natrafiono na bardzo interesujące skały. Występuje tu niewielka warstwa piaskowców tak zwanych spiriferowych. Ten piaszczysty osad powstały w dolnodewońskim morzu i zawiera  ogromne ilości ramienionogów z gatunku spirifer. Oczywiście pamiętamy, że do czynnych kamieniołomów nie wchodzimy bez zezwolenia.

Edukacja i zabawa

Aktualności

 • WYSTAWA „GEOPARK GEOLAND ŚWIĘTOKRZYSKI OKIEM DRONA” 08-11-2018

  Jak wygląda Geopark Geoland Świętokrzyski z perspektywy lotu ptaka? Będziemy mogli się o tym przekonać już w najbliższą środę, 14 listopada, odwiedzając wystawę fotografii autorstwa Szymona Pawlaka – zawodowego licencjonowanego operatora drona i twórcy  znanego portalu okiem-drona.pl. W ramach wystawy zostanie zaprezentowanych 15 fotografii przedstawiających wybrane krajobrazy i obiekty przyrodniczo-kulturowe południowo-zachodniej części Gór Świętokrzyskichobjętej granicami Geoparku Geoland Świętokrzyski. Wystawa będzie również doskonałą okazją do spotkania z samym autorem, który opowie o ciekawostkach związanych z wykonywaniem tego typu zdjęć.  Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, już w najbliższą środę, 14 listopada, na godz. 17:30, do Centrum Geoedukacji, przy ul. Daleszyckiej 21 w Kielcach.

 • WYSTAWA PRAC KONKURSOWYCH W SALI WYSTAW CZASOWYCH 07-11-2018

  Serdecznie zapraszamy do obejrzenia prac konkursowych Geologicznego Konkursu Plastycznego „Życie w toni i błękicie dewońskiego morza”. Zadaniem Uczestników Konkursu (dzieci i młodzieży ze szkół z terenu województwa świętokrzyskiego) było przygotowanie trójwymiarowej makiety morza dewońskiego, które około 380 milionów lat temu zalewało obszar odpowiadający dzisiejszym Górom Świętokrzyskim.Wystawę  można zwiedzać w godzinach pracy Centrum Geoedukacji, od 29 listopada do 1 grudnia 2018r.

 • Legionowym szlakiem przez Kielce – okiem geologa 05-11-2018

  Miasto Kielce, Geopark Geoland Świętokrzyski, Geopark Kielce, Muzeum Narodowe w Kielcach,
  Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach, Jednostka Strzelecka 2105 Kielce Związku Strzeleckiego „Strzelec”z okazji Międzynarodowego Święta Centrów i Muzeów Nauki – SPiNDay 2018 w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości  zapraszają na rajd: Legionowym szlakiem przez Kielce – okiem geologa