Witaj odkrywco!

Góry Świętokrzyskie to prawdziwa skarbnica wiedzy i tajemnic dla miłośników geologii paleontologii czy archeologii. Odkrywane od kilkudziesięciu lat tropy dinozaurów i kopalnych gadów, a zwłaszcza ostatnie sensacyjne odkrycie śladów tetrapoda, stanowią dodatkowe świadectwo wyjątkowego charakteru tego regionu. W jaki sposób można najlepiej poznać tajemnice Gór Świętokrzyskich? My znamy odpowiedź. Wystarczy wybrać się na Świętokrzyski Szlak Archeo – Geologiczny. Podróż nim to gwarancja przeżycia interesującej przygody, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Najmłodszych zapewne ucieszy wizyta w JuraParku w Bałtowie lub wycieczka niezwykłymi korytarzami kopalni w Krzemionkach. Dorośli chętnie zobaczą słynne już na cały świat ślady tetrapoda w rezerwacie Zachełmie lub najpiękniejszy w Polsce, malowniczy amfiteatr w rezerwacie Kadzielnia. Jedni i drudzy chętnie odwiedzą zapewne, nowoczesne Centrum Geoedukacji w rezerwacie Wietrznia w Kielcach oraz urokliwe skałki i jaskinie w okolicach Chęcin.
Poszukiwacze skarbów w postaci skamieniałości i minerałów znajdą na naszej stronie praktyczne wskazówki, dotyczące skutecznego poszukiwania najładniejszych okazów. Dla wszystkich obowiązkową atrakcją jest wizyta w sanktuarium Świętego Krzyża i wejście na gołoborze opisywane we wszystkich podręcznikach do geografii. Niedowiarkom, którzy wątpią w istnienie Piekła i Raju pokażemy, że takie miejsca istnieją i to zaledwie w odległości 7 km od siebie. I naprawdę są niezwykłe!
Portal internetowy zawiera gotowe propozycje wycieczek po Świętokrzyskim Szlaku Archeo - Geologicznym. Serwis ten pomoże także wielu nauczycielom, w podjęciu decyzji, jaki cel wycieczki szkolnej obrać. Oczywiście Góry Świętokrzyskie!  
 

Ciekawostki

Kamieniołom Zachełmie znany ze znalezionych tu tropów tetrapoda w przeszłości był miejscem eksploatacji czerwono wiśniowej rudy żelaza hematytu. W osadach znajdowano tu również kryształki kwarcu co jest dużą rzadkością, przez co były one ozdobą wielu kolekcji mineralogicznych.

Edukacja i zabawa

Aktualności

  • Kadzielnia Sport Festiwal #4 21-06-2018

    Czwarta edycja Kadzielnia Sport Festiwal to dwa dni adrenaliny, sportu, chilloutu i muzyki. Nieważne, czy waszym rekordem wspinaczki był murek koło szkoły, czy jesteście wymiataczami, którzy niczego się nie boją. Będziecie mogli spróbować nowych dyscyplin, doszkolić się w tych, które znacie, i rywalizować w tych, w których jesteście mistrzami. Zaprosimy również profesjonalistów, żeby świecili przykładem i zapierali dech w piersiach. Wspinaczka, slackline, tyrolka, BMX-y, deskorolki to tylko początek listy atrakcji, których punktem kulminacyjnym będą hamaki zawieszone na wysokości 40 metrów. Po raz pierwszy również zagramy koncert w niecce Kadzielni!

  • Wakacyjne warsztaty geologiczne i przyrodnicze. Zapraszamy! 20-06-2018

    Warsztaty terenowe, eksperymenty geologiczne, mini-laboratoria przyrodnicze,  zajęcia plastyczne a nawet paleo-cukiernicze czyli Wakacyjnej Akademii Geologii i Przyrody czas start! Zapraszamy dzieci i młodzież szkolną do udziału w specjalnym cyklu warsztatów edukacyjnych w okresie wakacji. Zajęcia przygotowane zostały przez Centrum Geoedukacji oraz Ogród Botaniczny i odbywać się będą w wakacyjne środy i piątki, w lipcu i sierpniu. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego prosimy o wcześniejszą rezerwację zajęć.

  • Już w ten weekend – Święto Kielc. Sprawdź jakie atrakcje na Ciebie czekają… 18-06-2018

    W czerwcu każdego roku miasto Kielce inauguruje wakacje, trzydniowym Świętem Kielc, które w tym roku trwać będzie od 22 do 23 czerwca. Hasłem tegorocznego Święta Kielc jest „Niepodległość! 1918-2018”. Mieszkańcy miasta oraz wszyscy gości, którzy w tych dniach odwiedzą Kielce będą mogli wziąć udział w wielu przygotowanych dla nich atrakcjach. Każdy, bez względu na wiek, styl spędzania wolnego czasu czy zainteresowania znajdzie ofertę dla siebie. Koordynatorem tegorocznego Święta jest Muzeum Historii Kielc. Tradycyjnie w akcję włącza się również Geopark Kielce, tym razem podwójnie, bo atrakcje na Święto Kielc przygotowane zostały przez Centrum Geoedukacji oraz Ogród Botaniczny. Szczegółowy program, poniżej.