Witaj odkrywco!

Góry Świętokrzyskie to prawdziwa skarbnica wiedzy i tajemnic dla miłośników geologii paleontologii czy archeologii. Odkrywane od kilkudziesięciu lat tropy dinozaurów i kopalnych gadów, a zwłaszcza ostatnie sensacyjne odkrycie śladów tetrapoda, stanowią dodatkowe świadectwo wyjątkowego charakteru tego regionu. W jaki sposób można najlepiej poznać tajemnice Gór Świętokrzyskich? My znamy odpowiedź. Wystarczy wybrać się na Świętokrzyski Szlak Archeo – Geologiczny. Podróż nim to gwarancja przeżycia interesującej przygody, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Najmłodszych zapewne ucieszy wizyta w JuraParku w Bałtowie lub wycieczka niezwykłymi korytarzami kopalni w Krzemionkach. Dorośli chętnie zobaczą słynne już na cały świat ślady tetrapoda w rezerwacie Zachełmie lub najpiękniejszy w Polsce, malowniczy amfiteatr w rezerwacie Kadzielnia. Jedni i drudzy chętnie odwiedzą zapewne, nowoczesne Centrum Geoedukacji w rezerwacie Wietrznia w Kielcach oraz urokliwe skałki i jaskinie w okolicach Chęcin.
Poszukiwacze skarbów w postaci skamieniałości i minerałów znajdą na naszej stronie praktyczne wskazówki, dotyczące skutecznego poszukiwania najładniejszych okazów. Dla wszystkich obowiązkową atrakcją jest wizyta w sanktuarium Świętego Krzyża i wejście na gołoborze opisywane we wszystkich podręcznikach do geografii. Niedowiarkom, którzy wątpią w istnienie Piekła i Raju pokażemy, że takie miejsca istnieją i to zaledwie w odległości 7 km od siebie. I naprawdę są niezwykłe!
Portal internetowy zawiera gotowe propozycje wycieczek po Świętokrzyskim Szlaku Archeo - Geologicznym. Serwis ten pomoże także wielu nauczycielom, w podjęciu decyzji, jaki cel wycieczki szkolnej obrać. Oczywiście Góry Świętokrzyskie!  
 

Ciekawostki

Mimo, że ochroną prawną został objęty ‘Wąwóz w Skałach” pamiętajmy że dla geologów położone obok miejsce, kojarzy się głównie z wychodniami skał marglistych zawierających przebogatą faunę dewońską. Stanowisko to położone na północny zachód od kamieniołomu, było znane zanim doceniono uroki wąwozu i przyciągało od dziesięcioleci paleontologów i stratygrafów ( specjalistów od starego życia i od warstw skalnych )

Edukacja i zabawa

Aktualności

  • MARCOWY GEO-CZWARTEK 01-03-2018

    Serdecznie zapraszamy do wysłuchania kolejnej popularnonaukowej prelekcji, realizowanej w ramach cyklu tzw. SPOTKAŃ GEO-CZWARTKOWYCH. Geo-czwartki to czas gdzie można zapoznać się z ciekawymi i nierzadko zaskakującymi zagadnieniami naukowymi z dziedziny nauk o Ziemi. W marcu rozmawiać będziemy o życiu w toni i błękicie jurajskiego morza. Spotkanie poprowadzi geo-edukator z Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB,  badacz mikrofauny konodontowej  z utworów dewońskich, prywatnie wielki miłośnik „Gwiezdnych wojen” – Paweł Woźniak. Początek spotkania o godzinie 17.30. Wstęp wolny. Tradycyjnie zapraszamy zarówno młodych jak i dorosłych miłośników  nauk o Ziemi. Szczegóły poniżej oraz na plakacie wydarzenia.

  • GIEŁDA MINERAŁÓW, SKAMIENIAŁOŚCI I WYROBÓW JUBILERSKICH JUŻ W NAJBLIŻSZY WEEKEND! 23-02-2018

    W  najbliższą sobotę i niedzielę (24-25 lutego), w Kieleckim Centrum Kultury odbędzie się kolejna edycja kieleckiej Giełdy Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich organizowanej przez Świętokrzyskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk Geologicznych. Tradycyjnie w ramach imprezy kolekcjonerzy i wystawcy z całej Polski zaprezentują zarówno wyroby jubilerskie jak i okazy ciekawych skał, minerałów i skamieniałości. Ozdobą tegorocznej Giełdy będzie wystawa ,,Krzemienna pasja’’ eksponująca ciekawostki związane ze świętokrzyskimi krzemieniami, a zarazem poświęcona pamięci wielkiego pasjonata, miłośnika i szlifierza tych skał – Jana Chałupczaka.

  • Spotkania geo-czwartkowe w Centrum Geoedukacji 06-02-2018

    Drodzy miłośnicy nauk o Ziemi ! Zarezerwujcie dla nas jeden czwartek w miesiącu. Rozpoczynamy bowiem cykl spotkań z ciekawymi ludźmi, którzy po pierwsze – dysponują nietuzinkową geo-wiedzą, po drugie – uwielbiają dzielić się tą wiedzą z innymi i po trzecie – potrafią nią zainteresować największych malkontentów. Jeszcze moglibyśmy wymieniać i czwarty i piąty i szósty i etc.…powód, dla których warto do nas przyjść. Ale chcemy żebyście się przekonali o tym sami, dlatego serdecznie zapraszamy w czwartek, 15 lutego do Centrum Geoedukacji.