Witaj odkrywco!

Góry Świętokrzyskie to prawdziwa skarbnica wiedzy i tajemnic dla miłośników geologii paleontologii czy archeologii. Odkrywane od kilkudziesięciu lat tropy dinozaurów i kopalnych gadów, a zwłaszcza ostatnie sensacyjne odkrycie śladów tetrapoda, stanowią dodatkowe świadectwo wyjątkowego charakteru tego regionu. W jaki sposób można najlepiej poznać tajemnice Gór Świętokrzyskich? My znamy odpowiedź. Wystarczy wybrać się na Świętokrzyski Szlak Archeo – Geologiczny. Podróż nim to gwarancja przeżycia interesującej przygody, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Najmłodszych zapewne ucieszy wizyta w JuraParku w Bałtowie lub wycieczka niezwykłymi korytarzami kopalni w Krzemionkach. Dorośli chętnie zobaczą słynne już na cały świat ślady tetrapoda w rezerwacie Zachełmie lub najpiękniejszy w Polsce, malowniczy amfiteatr w rezerwacie Kadzielnia. Jedni i drudzy chętnie odwiedzą zapewne, nowoczesne Centrum Geoedukacji w rezerwacie Wietrznia w Kielcach oraz urokliwe skałki i jaskinie w okolicach Chęcin.
Poszukiwacze skarbów w postaci skamieniałości i minerałów znajdą na naszej stronie praktyczne wskazówki, dotyczące skutecznego poszukiwania najładniejszych okazów. Dla wszystkich obowiązkową atrakcją jest wizyta w sanktuarium Świętego Krzyża i wejście na gołoborze opisywane we wszystkich podręcznikach do geografii. Niedowiarkom, którzy wątpią w istnienie Piekła i Raju pokażemy, że takie miejsca istnieją i to zaledwie w odległości 7 km od siebie. I naprawdę są niezwykłe!
Portal internetowy zawiera gotowe propozycje wycieczek po Świętokrzyskim Szlaku Archeo - Geologicznym. Serwis ten pomoże także wielu nauczycielom, w podjęciu decyzji, jaki cel wycieczki szkolnej obrać. Oczywiście Góry Świętokrzyskie!  
 

Ciekawostki

Czy wiesz, że w Polsce w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia panowała gorączka „czarnego złota”. Latem 1977 roku w nieczynnym odsłonięciu w Sołtykowie służby geologiczne naliczyły ponad 200 wyrobisk z których eksploatowano gagat – jubilerską odmianę węgla brunatnego. Po wyczerpaniu się  gagatu i zaniku mody na ten surowiec utworzono tam  rezerwat chroniący kolejną rewelację tego miejsca, tropy dinozaurów.

Edukacja i zabawa

Aktualności

  • RUSZAJĄ ZAPISY NA GEO-FERIE 10-01-2018

    Już od 13 lutego będzie można uczestniczyć w specjalnych warsztatach geologicznych, zaplanowanych na okres ferii w Centrum Geoedukacji. To już siódma edycja zimowych spotkań z geologią świętokrzyską. Oferta GEO-ferii obejmuje zarówno zajęcia dla osób indywidualnych jak i grup zorganizowanych. Na wszystkie zajęcia jest wstęp wolny, wymagana jest jednak wcześniejsza rezerwacja. Szczegóły oferty poniżej.

  • CENTRUM GEOEDUKACJI NA ZIELONO 06-10-2017

    Informujemy, że Geopark Kielce już po raz trzeci dołączył do Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej #17 milionów, organizowanej z okazji Światowego Dnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Z tej okazji gmach Centrum Geoedukacji  przez miesiąc październik podświetlony będzie na zielono. Kolor ten jest bowiem symbolem nadziei solidarności z ludźmi dotkniętymi MPD, których na świecie jest aż 17 milionów.

  • IV Rajd Geologiczny „Kielce okiem geologa” 29-09-2017

    W niedzielę 8 października odbędzie się czwarta edycja organizowanego przez Geopark Kielce Rajdu Geologicznego. W tym roku w spacerze po Kielcach będzie nam towarzyszyć ”NIEMAPA” i zadania w niej zawarte.