Witaj odkrywco!

Góry Świętokrzyskie to prawdziwa skarbnica wiedzy i tajemnic dla miłośników geologii paleontologii czy archeologii. Odkrywane od kilkudziesięciu lat tropy dinozaurów i kopalnych gadów, a zwłaszcza ostatnie sensacyjne odkrycie śladów tetrapoda, stanowią dodatkowe świadectwo wyjątkowego charakteru tego regionu. W jaki sposób można najlepiej poznać tajemnice Gór Świętokrzyskich? My znamy odpowiedź. Wystarczy wybrać się na Świętokrzyski Szlak Archeo – Geologiczny. Podróż nim to gwarancja przeżycia interesującej przygody, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Najmłodszych zapewne ucieszy wizyta w JuraParku w Bałtowie lub wycieczka niezwykłymi korytarzami kopalni w Krzemionkach. Dorośli chętnie zobaczą słynne już na cały świat ślady tetrapoda w rezerwacie Zachełmie lub najpiękniejszy w Polsce, malowniczy amfiteatr w rezerwacie Kadzielnia. Jedni i drudzy chętnie odwiedzą zapewne, nowoczesne Centrum Geoedukacji w rezerwacie Wietrznia w Kielcach oraz urokliwe skałki i jaskinie w okolicach Chęcin.
Poszukiwacze skarbów w postaci skamieniałości i minerałów znajdą na naszej stronie praktyczne wskazówki, dotyczące skutecznego poszukiwania najładniejszych okazów. Dla wszystkich obowiązkową atrakcją jest wizyta w sanktuarium Świętego Krzyża i wejście na gołoborze opisywane we wszystkich podręcznikach do geografii. Niedowiarkom, którzy wątpią w istnienie Piekła i Raju pokażemy, że takie miejsca istnieją i to zaledwie w odległości 7 km od siebie. I naprawdę są niezwykłe!
Portal internetowy zawiera gotowe propozycje wycieczek po Świętokrzyskim Szlaku Archeo - Geologicznym. Serwis ten pomoże także wielu nauczycielom, w podjęciu decyzji, jaki cel wycieczki szkolnej obrać. Oczywiście Góry Świętokrzyskie!  
 

Ciekawostki

Miedziankę, możemy śmiało nazwać górą - legendą. W żadnym innym miejscu w Górach Świętokrzyskich nie zachowało się 4 kilometry podziemnych wyrobisk  skupiających wielowiekową tradycję górnictwa kruszcowego.  Warto tu odwiedzić Muzealną Izbę Górnictwa Kruszcowego.

Edukacja i zabawa

Aktualności

  • Czy nadszedł już czas na nową epokę w dziejach Ziemi ? Zapraszamy na majowy GEO-CZWARTEK 14-05-2018

    Już w czwartek -17 maja, odbędzie się kolejna prelekcja popularnonaukowa, realizowana w ramach tzw. SPOTKAŃ GEO-CZWARTKOWYCH. Geo-czwartki to okazja do zapoznania się z ciekawymi i nierzadko zaskakującymi zagadnieniami naukowymi. W majowym spotkaniu gościć będziemy prof. dr hab. Agnieszkę Gałuszkę z Zakładu Geochemii i Ochrony Środowiska UJK, która przybliży nam ciekawe zagadnienia związane z najnowszą epoką geologiczną – antropocenem.

  • Europejska Noc Muzeów w Centrum Geoedukacji 11-05-2018

    W sobotę (19 maja ) Geopark Kielce-Centrum Geoedukacji już po raz siódmy uczestniczyć będzie  w akcji pn. Europejska Noc Muzeów.  Na wszystkich miłośników nocnego zwiedzania  zespół Centrum Geoedukacji czekać będzie w godzinach od 19.00 do 23.00.  W programie: zwiedzanie wystawy czasowej, Galerii Ziemi wraz z Kapsułą 5D „Podróż do wnętrza Ziemi” oraz wirtualna jaskinia – Chelosiowa Jama. Wstęp wolny na wszystkie atrakcje, bez konieczności rezerwacji. Zapraszamy !

  • Dni Otwarte Funduszy Europejskich już 12-13 maja! 10-05-2018

    W najbliższy weekend (12-13 maja) zapraszamy na Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Centrum Geoedukacji . Impreza pn. „Otwórz się na geologię z Centrum Geoedukacji” rozpocznie się o godz.12:00 i potrwa do 18:00* ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem obiektu.