Witaj odkrywco!

Góry Świętokrzyskie to prawdziwa skarbnica wiedzy i tajemnic dla miłośników geologii paleontologii czy archeologii. Odkrywane od kilkudziesięciu lat tropy dinozaurów i kopalnych gadów, a zwłaszcza ostatnie sensacyjne odkrycie śladów tetrapoda, stanowią dodatkowe świadectwo wyjątkowego charakteru tego regionu. W jaki sposób można najlepiej poznać tajemnice Gór Świętokrzyskich? My znamy odpowiedź. Wystarczy wybrać się na Świętokrzyski Szlak Archeo – Geologiczny. Podróż nim to gwarancja przeżycia interesującej przygody, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Najmłodszych zapewne ucieszy wizyta w JuraParku w Bałtowie lub wycieczka niezwykłymi korytarzami kopalni w Krzemionkach. Dorośli chętnie zobaczą słynne już na cały świat ślady tetrapoda w rezerwacie Zachełmie lub najpiękniejszy w Polsce, malowniczy amfiteatr w rezerwacie Kadzielnia. Jedni i drudzy chętnie odwiedzą zapewne, nowoczesne Centrum Geoedukacji w rezerwacie Wietrznia w Kielcach oraz urokliwe skałki i jaskinie w okolicach Chęcin.
Poszukiwacze skarbów w postaci skamieniałości i minerałów znajdą na naszej stronie praktyczne wskazówki, dotyczące skutecznego poszukiwania najładniejszych okazów. Dla wszystkich obowiązkową atrakcją jest wizyta w sanktuarium Świętego Krzyża i wejście na gołoborze opisywane we wszystkich podręcznikach do geografii. Niedowiarkom, którzy wątpią w istnienie Piekła i Raju pokażemy, że takie miejsca istnieją i to zaledwie w odległości 7 km od siebie. I naprawdę są niezwykłe!
Portal internetowy zawiera gotowe propozycje wycieczek po Świętokrzyskim Szlaku Archeo - Geologicznym. Serwis ten pomoże także wielu nauczycielom, w podjęciu decyzji, jaki cel wycieczki szkolnej obrać. Oczywiście Góry Świętokrzyskie!  
 

Ciekawostki

Na północnym zboczu wyjątkowo urokliwej Bukowej Góry znajduje się czynny kamieniołom, gdzie podczas eksploatacji natrafiono na bardzo interesujące skały. Występuje tu niewielka warstwa piaskowców tak zwanych spiriferowych. Ten piaszczysty osad powstały w dolnodewońskim morzu i zawiera  ogromne ilości ramienionogów z gatunku spirifer. Oczywiście pamiętamy, że do czynnych kamieniołomów nie wchodzimy bez zezwolenia.

Edukacja i zabawa

Aktualności

  • Zakochaj się w Miedziance 06-02-2021

    Serdecznie zapraszamy na wydarzenie „Zakochaj się w Miedziance”, które odbędzie się 13 lutego br. Każdy odwiedzający Izbę pozna miłosną historię Wojtka Miedzianej Stopy oraz otrzyma Certyfikat Sympatyka Muzeum Zapraszamy!

  • Geopark Świętokrzyski ,,Okiem Drona’’ – wystawa fotografii na Dworcu Autobusowym 03-02-2021

    Już od dzisiaj w Przestrzeni Promocji Miasta i Regionu – sali wystaw usytuowanej w Tunelu A Dworca Autobusowego w Kielcach przy ul. Czarnowskiej 12 można oglądać wystawę fotografii autorstwa Szymona Pawlaka ,,Geopark Świętokrzyski – okiem drona’’.

  • GEO-SZKOŁA ONLINE 02-02-2021

    Serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnych warsztatach geo-przyrodniczych online. Zajęcia, na bazie podstawy programowej, prowadzone będą na żywo przez geo-edukatorów, którzy połączą się z nauczycielem i uczniami za pośrednictwem komputera, w czasie tzw. rzeczywistej lekcji.