Witaj odkrywco!

Góry Świętokrzyskie to prawdziwa skarbnica wiedzy i tajemnic dla miłośników geologii paleontologii czy archeologii. Odkrywane od kilkudziesięciu lat tropy dinozaurów i kopalnych gadów, a zwłaszcza ostatnie sensacyjne odkrycie śladów tetrapoda, stanowią dodatkowe świadectwo wyjątkowego charakteru tego regionu. W jaki sposób można najlepiej poznać tajemnice Gór Świętokrzyskich? My znamy odpowiedź. Wystarczy wybrać się na Świętokrzyski Szlak Archeo – Geologiczny. Podróż nim to gwarancja przeżycia interesującej przygody, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Najmłodszych zapewne ucieszy wizyta w JuraParku w Bałtowie lub wycieczka niezwykłymi korytarzami kopalni w Krzemionkach. Dorośli chętnie zobaczą słynne już na cały świat ślady tetrapoda w rezerwacie Zachełmie lub najpiękniejszy w Polsce, malowniczy amfiteatr w rezerwacie Kadzielnia. Jedni i drudzy chętnie odwiedzą zapewne, nowoczesne Centrum Geoedukacji w rezerwacie Wietrznia w Kielcach oraz urokliwe skałki i jaskinie w okolicach Chęcin.
Poszukiwacze skarbów w postaci skamieniałości i minerałów znajdą na naszej stronie praktyczne wskazówki, dotyczące skutecznego poszukiwania najładniejszych okazów. Dla wszystkich obowiązkową atrakcją jest wizyta w sanktuarium Świętego Krzyża i wejście na gołoborze opisywane we wszystkich podręcznikach do geografii. Niedowiarkom, którzy wątpią w istnienie Piekła i Raju pokażemy, że takie miejsca istnieją i to zaledwie w odległości 7 km od siebie. I naprawdę są niezwykłe!
Portal internetowy zawiera gotowe propozycje wycieczek po Świętokrzyskim Szlaku Archeo - Geologicznym. Serwis ten pomoże także wielu nauczycielom, w podjęciu decyzji, jaki cel wycieczki szkolnej obrać. Oczywiście Góry Świętokrzyskie!  
 

Ciekawostki

Nowa Słupia to miejsce gdzie nad  dawnym piecowiskiem  utworzone zostało Muzeum Starożytnego Hutnictwa przedstawiające sposób wytapiania żelaza w piecach zwanych dymarkami. Gdy będziemy w Nowej Słupi koniecznie trzeba zobaczyć znajdującą się nieopodal muzeum kamienną postać Pielgrzyma zwanego Emerykiem. Wykuta w kamieniu figura przesuwa się w kierunku świętokrzyskiego klasztoru co rok o ziarnko maku. Gdy dotrze na miejsce, nastąpi koniec świata. Warto się nad tym przez chwilę zadumać.

Edukacja i zabawa

Aktualności

  • Zakochaj się w Miedziance 06-02-2021

    Serdecznie zapraszamy na wydarzenie „Zakochaj się w Miedziance”, które odbędzie się 13 lutego br. Każdy odwiedzający Izbę pozna miłosną historię Wojtka Miedzianej Stopy oraz otrzyma Certyfikat Sympatyka Muzeum Zapraszamy!

  • Geopark Świętokrzyski ,,Okiem Drona’’ – wystawa fotografii na Dworcu Autobusowym 03-02-2021

    Już od dzisiaj w Przestrzeni Promocji Miasta i Regionu – sali wystaw usytuowanej w Tunelu A Dworca Autobusowego w Kielcach przy ul. Czarnowskiej 12 można oglądać wystawę fotografii autorstwa Szymona Pawlaka ,,Geopark Świętokrzyski – okiem drona’’.

  • GEO-SZKOŁA ONLINE 02-02-2021

    Serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnych warsztatach geo-przyrodniczych online. Zajęcia, na bazie podstawy programowej, prowadzone będą na żywo przez geo-edukatorów, którzy połączą się z nauczycielem i uczniami za pośrednictwem komputera, w czasie tzw. rzeczywistej lekcji.