Witaj odkrywco!

Góry Świętokrzyskie to prawdziwa skarbnica wiedzy i tajemnic dla miłośników geologii paleontologii czy archeologii. Odkrywane od kilkudziesięciu lat tropy dinozaurów i kopalnych gadów, a zwłaszcza ostatnie sensacyjne odkrycie śladów tetrapoda, stanowią dodatkowe świadectwo wyjątkowego charakteru tego regionu. W jaki sposób można najlepiej poznać tajemnice Gór Świętokrzyskich? My znamy odpowiedź. Wystarczy wybrać się na Świętokrzyski Szlak Archeo – Geologiczny. Podróż nim to gwarancja przeżycia interesującej przygody, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Najmłodszych zapewne ucieszy wizyta w JuraParku w Bałtowie lub wycieczka niezwykłymi korytarzami kopalni w Krzemionkach. Dorośli chętnie zobaczą słynne już na cały świat ślady tetrapoda w rezerwacie Zachełmie lub najpiękniejszy w Polsce, malowniczy amfiteatr w rezerwacie Kadzielnia. Jedni i drudzy chętnie odwiedzą zapewne, nowoczesne Centrum Geoedukacji w rezerwacie Wietrznia w Kielcach oraz urokliwe skałki i jaskinie w okolicach Chęcin.
Poszukiwacze skarbów w postaci skamieniałości i minerałów znajdą na naszej stronie praktyczne wskazówki, dotyczące skutecznego poszukiwania najładniejszych okazów. Dla wszystkich obowiązkową atrakcją jest wizyta w sanktuarium Świętego Krzyża i wejście na gołoborze opisywane we wszystkich podręcznikach do geografii. Niedowiarkom, którzy wątpią w istnienie Piekła i Raju pokażemy, że takie miejsca istnieją i to zaledwie w odległości 7 km od siebie. I naprawdę są niezwykłe!
Portal internetowy zawiera gotowe propozycje wycieczek po Świętokrzyskim Szlaku Archeo - Geologicznym. Serwis ten pomoże także wielu nauczycielom, w podjęciu decyzji, jaki cel wycieczki szkolnej obrać. Oczywiście Góry Świętokrzyskie!  
 

Ciekawostki

Wiatr i suchy klimat panujący w triasie przyczynił się do powstania złóż piaskowców jakie osadziły się między innymi w rejonie Tumlina, Ciosowej i Wykienia. Ziarna piasku przemieszczane przez wiatr z dużą prędkością, spowodowały również utworzenie się bardzo ciekawej formy jaką są graniaki pustynne. Oszlifowane przez piasek fragmenty skał przybierały kształty zbliżone do owalu których powierzchnia podzielona była zawsze na trzy równe części. ( jak widzimy znak mercedesa powstał dużo, dużo wcześniej )

Edukacja i zabawa

Aktualności

  • Mikołajki z GEONATURĄ  KIELCE 21-11-2022

    Już 6 grudnia w Centrum Geoedukacji będzie można poczuć świąteczną atmosferę. Wszystko za sprawą edukacyjnej imprezy mikołajkowej. „Mikołajki z GEONATURĄ  KIELCE”  obfitować będą w warsztaty, których motywem głównym będzie szeroko pojęta przyroda ale w świątecznej oprawie.

  • Międzynarodowy Dzień Muzeów 18-05-2021

    W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Muzeów, w bieżącym tygodniu postanowiliśmy odwiedzić jak najwięcej obiektów muzealnych i wystawowych z obszaru Geoparku Świętokrzyskeigo, w którym znajdziemy elementy związane z tematem GEO

  • MAJÓWKA z GEOPARKIEM ŚWIĘTOKRZYSKIM UNESCO 28-04-2021

    Weekend majowy przed nami. Sprawdź, które atrakcje turystyczne znajdujące się na terenie Świętokrzyskiego Światowego Geoparku UNESCO zapraszają do odwiedzin: