Witaj odkrywco!

Góry Świętokrzyskie to prawdziwa skarbnica wiedzy i tajemnic dla miłośników geologii paleontologii czy archeologii. Odkrywane od kilkudziesięciu lat tropy dinozaurów i kopalnych gadów, a zwłaszcza ostatnie sensacyjne odkrycie śladów tetrapoda, stanowią dodatkowe świadectwo wyjątkowego charakteru tego regionu. W jaki sposób można najlepiej poznać tajemnice Gór Świętokrzyskich? My znamy odpowiedź. Wystarczy wybrać się na Świętokrzyski Szlak Archeo – Geologiczny. Podróż nim to gwarancja przeżycia interesującej przygody, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Najmłodszych zapewne ucieszy wizyta w JuraParku w Bałtowie lub wycieczka niezwykłymi korytarzami kopalni w Krzemionkach. Dorośli chętnie zobaczą słynne już na cały świat ślady tetrapoda w rezerwacie Zachełmie lub najpiękniejszy w Polsce, malowniczy amfiteatr w rezerwacie Kadzielnia. Jedni i drudzy chętnie odwiedzą zapewne, nowoczesne Centrum Geoedukacji w rezerwacie Wietrznia w Kielcach oraz urokliwe skałki i jaskinie w okolicach Chęcin.
Poszukiwacze skarbów w postaci skamieniałości i minerałów znajdą na naszej stronie praktyczne wskazówki, dotyczące skutecznego poszukiwania najładniejszych okazów. Dla wszystkich obowiązkową atrakcją jest wizyta w sanktuarium Świętego Krzyża i wejście na gołoborze opisywane we wszystkich podręcznikach do geografii. Niedowiarkom, którzy wątpią w istnienie Piekła i Raju pokażemy, że takie miejsca istnieją i to zaledwie w odległości 7 km od siebie. I naprawdę są niezwykłe!
Portal internetowy zawiera gotowe propozycje wycieczek po Świętokrzyskim Szlaku Archeo - Geologicznym. Serwis ten pomoże także wielu nauczycielom, w podjęciu decyzji, jaki cel wycieczki szkolnej obrać. Oczywiście Góry Świętokrzyskie!  
 

Ciekawostki

Czy wiesz, że w Polsce w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia panowała gorączka „czarnego złota”. Latem 1977 roku w nieczynnym odsłonięciu w Sołtykowie służby geologiczne naliczyły ponad 200 wyrobisk z których eksploatowano gagat – jubilerską odmianę węgla brunatnego. Po wyczerpaniu się  gagatu i zaniku mody na ten surowiec utworzono tam  rezerwat chroniący kolejną rewelację tego miejsca, tropy dinozaurów.

Edukacja i zabawa

Aktualności

  • Krzemionki na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO 06-07-2019

    Ten dzień przejdzie do historii muzeum. 6 lipca Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego jako 16. obiekt z Polski został wpisany na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

  • WAKACYJNA AKADEMIA GEOLOGII 2019 02-07-2019

    Serdecznie zapraszamy dzieci, w wieku od lat 7 do 12 na warsztaty geologiczno-geograficzne w Wakacyjnej Akademii Geologii w Centrum Geoedukacji w Kielcach. Zajęcia są przeznaczone  dla osób indywidualnych. Odbywać się będą we wszystkie środy od 10 lipca do 28 sierpnia, od godziny 09.00 do ok 11.00

  • Kadzielnia Sport Festiwal 26-06-2019

    W najbliższy weekend (29-30 czerwca) zapraszamy do Parku Kadzielnia na kolejną edycję Kadzielnia Sport Festiwal, czyli najbardziej ekstremalną imprezę w woj. świętokrzyskim  w trakcie której będzie można skorzystać m.in. z 550 metrowej tyrolki, “wypocząć” w hamaku zawieszonym 40 metrów na ziemią, czy spróbować wspinaczki skałkowej.