Witaj odkrywco!

Góry Świętokrzyskie to prawdziwa skarbnica wiedzy i tajemnic dla miłośników geologii paleontologii czy archeologii. Odkrywane od kilkudziesięciu lat tropy dinozaurów i kopalnych gadów, a zwłaszcza ostatnie sensacyjne odkrycie śladów tetrapoda, stanowią dodatkowe świadectwo wyjątkowego charakteru tego regionu. W jaki sposób można najlepiej poznać tajemnice Gór Świętokrzyskich? My znamy odpowiedź. Wystarczy wybrać się na Świętokrzyski Szlak Archeo – Geologiczny. Podróż nim to gwarancja przeżycia interesującej przygody, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Najmłodszych zapewne ucieszy wizyta w JuraParku w Bałtowie lub wycieczka niezwykłymi korytarzami kopalni w Krzemionkach. Dorośli chętnie zobaczą słynne już na cały świat ślady tetrapoda w rezerwacie Zachełmie lub najpiękniejszy w Polsce, malowniczy amfiteatr w rezerwacie Kadzielnia. Jedni i drudzy chętnie odwiedzą zapewne, nowoczesne Centrum Geoedukacji w rezerwacie Wietrznia w Kielcach oraz urokliwe skałki i jaskinie w okolicach Chęcin.
Poszukiwacze skarbów w postaci skamieniałości i minerałów znajdą na naszej stronie praktyczne wskazówki, dotyczące skutecznego poszukiwania najładniejszych okazów. Dla wszystkich obowiązkową atrakcją jest wizyta w sanktuarium Świętego Krzyża i wejście na gołoborze opisywane we wszystkich podręcznikach do geografii. Niedowiarkom, którzy wątpią w istnienie Piekła i Raju pokażemy, że takie miejsca istnieją i to zaledwie w odległości 7 km od siebie. I naprawdę są niezwykłe!
Portal internetowy zawiera gotowe propozycje wycieczek po Świętokrzyskim Szlaku Archeo - Geologicznym. Serwis ten pomoże także wielu nauczycielom, w podjęciu decyzji, jaki cel wycieczki szkolnej obrać. Oczywiście Góry Świętokrzyskie!  
 

Ciekawostki

Czy wiesz, że w Polsce w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia panowała gorączka „czarnego złota”. Latem 1977 roku w nieczynnym odsłonięciu w Sołtykowie służby geologiczne naliczyły ponad 200 wyrobisk z których eksploatowano gagat – jubilerską odmianę węgla brunatnego. Po wyczerpaniu się  gagatu i zaniku mody na ten surowiec utworzono tam  rezerwat chroniący kolejną rewelację tego miejsca, tropy dinozaurów.

Edukacja i zabawa

Aktualności

  • GEO-FERIE 2019 03-01-2019

    Już od 15 stycznia zapraszamy wszystkich zainteresowanych, do udziału w specjalnych warsztatach geologicznych, zaplanowanych na okres ferii w Centrum Geoedukacji. To już ósma edycja zimowych geo-spotkań. W związku z modernizacją wystawy stałej i Kina 5D zapraszamy dla wszystkich feryjnych gości dostępne będą wyłącznie warsztaty. Wszystkie zajęcia są bezpłatne, wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. Szczegóły oferty poniżej.

  • WYSTAWA „GEOPARK GEOLAND ŚWIĘTOKRZYSKI OKIEM DRONA” 08-11-2018

    Jak wygląda Geopark Geoland Świętokrzyski z perspektywy lotu ptaka? Będziemy mogli się o tym przekonać już w najbliższą środę, 14 listopada, odwiedzając wystawę fotografii autorstwa Szymona Pawlaka – zawodowego licencjonowanego operatora drona i twórcy  znanego portalu okiem-drona.pl. W ramach wystawy zostanie zaprezentowanych 15 fotografii przedstawiających wybrane krajobrazy i obiekty przyrodniczo-kulturowe południowo-zachodniej części Gór Świętokrzyskichobjętej granicami Geoparku Geoland Świętokrzyski. Wystawa będzie również doskonałą okazją do spotkania z samym autorem, który opowie o ciekawostkach związanych z wykonywaniem tego typu zdjęć.  Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, już w najbliższą środę, 14 listopada, na godz. 17:30, do Centrum Geoedukacji, przy ul. Daleszyckiej 21 w Kielcach.

  • WYSTAWA PRAC KONKURSOWYCH W SALI WYSTAW CZASOWYCH 07-11-2018

    Serdecznie zapraszamy do obejrzenia prac konkursowych Geologicznego Konkursu Plastycznego „Życie w toni i błękicie dewońskiego morza”. Zadaniem Uczestników Konkursu (dzieci i młodzieży ze szkół z terenu województwa świętokrzyskiego) było przygotowanie trójwymiarowej makiety morza dewońskiego, które około 380 milionów lat temu zalewało obszar odpowiadający dzisiejszym Górom Świętokrzyskim.Wystawę  można zwiedzać w godzinach pracy Centrum Geoedukacji, od 29 listopada do 1 grudnia 2018r.