Opis obiektu

Bałtów

Dotrzemy tam kierując się na północny wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego, drogą na Solec nad Wisłą. Bałtów przywita nas malowniczym położeniem w przełomie Kamiennej, pomiędzy spokojnie meandrującą rzeką a wyniosłymi białymi skałkami wapiennymi górnej jury. Ich podobieństwo do skałek z podkrakowskich dolinek nie jest przypadkowe; są osadami tego samego morza, reprezentują ten sam wiek (około 160 mln lat temu) i bardzo podobny typ osadu. Wapienne ściany skalne na brzegach doliny Kamiennej rozdzielone są dolinkami, które w swych wyższych partiach przechodzą w malownicze, mroczne jary i wąwozy, często wycięte w plejstoceńskich  lessach, powstałych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu tysięcy lat.

Pomysł utworzenia obiektu, zainicjowały odnalezione w tym miejscu struktury krasowe, przypominające do złudzenia tropy jurajskich dinozaurów. Choć badania wykazały, że ze względu na głębokość ówczesnego morza jurajskiego, dinozaury nie były w stanie na jego dnie odcisnąć śladów swych nóg, to niewątpliwie odwiedzały to miejsce po wycofaniu się morza, zaledwie kilka milionów lat później.

W powstałym w dolinie Kamiennej Jura Parku (czy nie lepiej Parku Jurajskim), zgromadzono modele świata organizmów jakie żyły na przestrzeni dziejów Ziemi. Najbardziej efektownie prezentuje się grupa dinozaurów. Repliki wykonane z dużą pieczołowitością, obrazują dużą różnorodność i stopniowy rozwój tej grupy zwierząt w kolejnych okresach geologicznych. W Jura Parku możemy również zobaczyć unikalną kolekcję minerałów i skamieniałości oraz zbiór skalnych powierzchni z autentycznymi tropami wczesnojurajskich dinozaurów z rejonu Szydłowca. Park Bałtowski jest miejscem o dużych walorach edukacyjnych, działających na wyobraźnię zwłaszcza młodszej części naszego społeczeństwa.

Oprócz poznania świata dinozaurów możemy tu zwiedzić ulokowany w ciekawym terenie ogród zoologiczny, po którym oprowadzą nas wszystkowiedzący przewodnicy, przepłynąć tratwą lub kajakiem po rzece Kamiennej, pojeździć konno lub na nartach. Bałtowski Jura Park objęty jest patronatem Państwowego Instytutu Geologicznego.